Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

Koncert ANNY SZAŁAPAK - SDK - 19 stycznia, o godz. 19.00

Po półrocznej przerwie w działalności Sceny Piętro Wyżej przygotowaliśmy dla Państwa koncert:

ANNY SZAŁAPAK

Zapraszamy, w sobotę, 19 stycznia o godz. 19.00
do Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie (Rynek Starego Miasta 2)
Wystąpi: Anna Szałapak
Akompaniują: Konrad Mastyło - fortepian, Tomasz Góra - skrzypce 

Jak mawiali wielcy poeci, choć nie tylko: „co się odwlecze...”, tak odwlókł się o całą jego jesienną część początek sezonu 2007-2008 “Sceny Piętro Wyżej”. Jesień pożarło nam opóźnienie remontu wszelkich instalacji naszej kamienicy. Nastał nam tak oto Nowy Rok i znów możemy działać. Mając nadzieję, że po takiej przerwie apetyt intelektualny Państwu dopisuje, dusze i serca na pieśń wrażliwą macie otwarte, ogłaszam z niekłamaną radością, iż .... Scena powraca Piętro Wyżej.
Pierwszy wieczór nowego sezonu będzie dla tych, którzy właśnie sercem i duszą słuchają, najwłaściwszą, jak sądzę, rekompensatą za długi rozbrat ze Sceną.
Recital Anny Szałapak przyszło mi pierwszy raz oglądać, pod koniec lat osiemdziesiątych w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Byłem poruszony i zawstydzony, że do tego czasu znałem tę artystkę jedynie ze słyszenia (wiedziałem, że ktoś taki śpiewa w Piwnicy i nic poza tym). To, co najbardziej mnie poruszyło to styl - nieskażona estradowymi, aktorskimi i gwiazdorskimi fajerwerkami mądra, pełna ciepła interpretacja piosenki.
Jest w niej coś nieuchwytnego, co postaram się jednak jakoś nazwać i po swojemu Państwu przybliżyć. Otóż mam wrażenie, że nie bez znaczenia jest tu inna pozaartystyczna pasja Pani Szałapak. Będąc z wykształcenia etnografem potrafi w sztuce dostrzec to, co naturalne, co więcej, umie to, w jedynie sobie znany sposób doskonale wykorzystać na scenie. - „A teraz zaśpiewa ci Anioł” - tak przed jej występem powiedział kiedyś jako pierwszy Piotr Skrzynecki. “Białym aniołem piosenki” nazywała później Annę Szałapak Agnieszka Osiecka. I rzeczywiście coś w tym jest, nie tylko ze względu na jasne kolory sukni, w których artystka występuje. Anioły na ludowych obrazach są właśnie takie, spokojne, skupione, rzec by można powściągliwe, jednocześnie ciepłe i radosne, i gdyby mogły śpiewać...
Anna Szałapak swą karierę rozpoczęła w Piwnicy i związana z nią była trwale aż do śmierci Piotra Skrzyneckiego. Pisali tam dla niej: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Rychlik, Zbigniew Raj. Śpiewa piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Juliana Tuwima, Federico Garcii Lorki i inny poetów.
Cztery wydane dotychczas płyty artystki: „Z czego składa się świat”, „Koncert kolęd z szopką w tle”, „Żywa woda” i ostatni „Serca na rowerach. Piosenki do wiersze Ewy Lipskiej” jej liczne koncerty jak również ten realizowany przez nas w Lapidarium w zeszłym sezonie, dowodzą, że obrana przez nią droga naturalnie ciepłego kontaktu ze słuchaczem i widzem, jest nam bliska.
Anna Szałapak potwierdzi to kolejny raz 19 stycznia w ramach „Sceny piętro wyżej” w Staromiejskim Domu Kultury. Serdecznie zapraszam i już sam się cieszę na ten wieczór.

Marek Bartkowicz

Zdj. pobrano z oficjalnej strony Anny Szałapak: www.annaszalapak.com

 

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2938 gości::.