Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

"ZUPA RYBNA W ODESSIE" - 18 stycznia 2020 o 19.00

Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski gdyby… No właśnie, gdyby mu się udało?

W tym świecie innego porządku, gdzie w restauracji w Odessie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał nadal byłby bohaterem. Tylko inaczej, bardziej. Byłby gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem! Takim, którzy dziś już się nie rodzą. A jeśli nawet to nigdy nie mają szans tego udowodnić.

Świat dramatu ZUPA RYBNA W ODESSIE to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Udało się! To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary holokaustu. Czy tak jest lepiej? W obu rzeczywistościach dopełnił się plan. Raz boski, raz człowieka. Który jest tym właściwym?

„Zupa rybna w Odessie” to spektakl poruszający, wstrząsający, zabawny (zabawny mądrze), teatralnie ciekawy, już choćby w warstwie literackiej. Dzięki realizatorom nie otrzymujemy, czego można by się spodziewać - pomnikowej apoteozy głównego bohatera. Nie planowali tego autor tekstu, reżyserka i aktor. O dziwo osiągnięto ten cel, tak w warstwie literackiej, jak teatralnej, poprzez właśnie apoteozę więcej niż pomnikową. W tym sęk, że apoteoza nie jest sednem treści, jest stylem przedstawienia, środkiem wyrazu, szalbierstwem autora tragi-komedii, jaką jest z pewnością „Zupa rybna w Odessie”. Zaraz, zaraz, wszak piszę te słowa, by zaprosić Państwa na spektakl, a nie po to by zdradzić Państwu wszystkie jego tajemnice. Przyjdźcie, popatrzycie, a zobaczycie, że historię można ująć w karby teatru, bez poddawania się jej podręcznikowemu „urokowi”, bez akademijnego i teatralnie akademickiego zacięcia.

Marek Bartkowicz.

reżyseria: Julia Mark
scenariusz: Szymon Bogacz
ruch sceniczny: Piotr Świtalski
występuje: Sebastian Ryś

NAGRODY: “Strzała Północy” - 3 Ogólnopolskie Dni Monodramu, Koszalin 2015; Dwie nagrody Jury, Festiwalu „Solo” - OSTJA Olsztyn 2016; Nagroda Główna Grand Prix Windowisko XLIII - Tyskie Spotkania Teatralne, Tychy 2016 

Bilety w cenie 30 zł.

Sprzedaż rozpoczynamy o 18.00 w kasie na Wójtowskiej.

Rezerwacji biletów należy dokonywać tylko drogą mailową na adres scenapw.rezerwacja@sdk.pl
Należy w tytule maila wpisać tytuł imprezy i datę i godzinę.
Rezerwacja jednak będzie ważna dopiero,  gdy otrzymają Państwo pocztą zwrotną jej potwierdzenie.
Na koncert prosimy zabrać wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, lecz nie ma przymusu.
Rezerwacje przyjmujemy nie wcześniej niż na 10 dni przed koncertem. Lub po otwymaniu anonsu o spektaklu.
Bilety sprzedajemy na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w kasie Piwnicy na Wójtowskiej.
Realizacja rezerwacji
i wykupienie biletu możliwa jest nie później niż na 5 minut przed spektaklem.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, w przypadku rezygnacji z rezerwacji, prosimy o niezwłoczne poinformowanie nas o tym również na adres scenapw.rezerwacja@sdk.pl. W temacie należy wpisać: REZYGNACJA oraz podać datę i godzinę koncertu.

I JESZCZE COŚ:
jeśli chcecie Państwo dokonać rezerwacji w dniu koncertu, poza wysłaniem maila, warto też wysłać SMS na 693-107-700. Dzięki temu szybciej będziemy mogli potwierdzić (również przez SMS).
Zgłoszenie rezygnacji w dniu koncertu również prosimy zgłosić przez SMS na powyższy numer telefonu. Dzięki temu my będziemy szybko wiedzieć, że zwolniły się miejsca.

 

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2881 gości::.