Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

Piosenki STANISŁAWA STASZEWSKIEGO gra zespół KWARTET PROFORMA w Piwnicy 1 grudnia o 19.00

Stanisław Staszewski ze swymi utworami, to zjawisko wyjątkowe w historii polskiej piosenki poetyckiej. Pisał w okresie rozpasanego socrealizmu, jakby nie zauważając, co się wówczas w kulturze rozpasło. Jego teksty, to ujęte w karby piosenki myśli wyzwolone, zaczerpnięte niby z Tyrmanda, a niby z Hłaski, okraszone Gombrowiczowską przekorą. W tamtych smutnych z dzisiejszego punktu widzenia czasach z pewnością wielu słuchaczy jego piosenek mówiło, kwitując to, co słyszą, krótką recenzją o autorze – „wariat”. Mieli poniekąd rację. „Wariactwem” musiało być tworzenie pod prąd, gdy prąd był tak wartki, że nawet najtężsi artyści mu ulegali.

Piosenki: „U Marianny”, „Celina”, „Knajpa morderców”, jak i niemal cała reszta jego piosenek są nie tylko aktualne dzisiaj, one o dziwo dzisiejszą naszą rzeczywistość opisują i trafnie recenzują. Jasnowidz jaki, czy co? A może nasze dzisiejsze wyzwolone spod jarzma czasy, z punktu widzenia poety aż tak bardzo od tych mrocznych się nie różnią. Mrok ma być może jedynie inną barwę?  Piosenek Stanisława Staszewskiego z przyczyn wówczas obiektywnych świat jemu współczesny ujrzeć nie mógł. Dziś również nikt się nimi zainteresować nie chce, bo to zbyt dosadne, zbyt prawdziwe i zbyt bolesne.

Kwartet ProForma to poznański zespół wykonujący piosenkę autorską. Działalność rozpoczął w 2001 roku od koncertów klubowych. Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, melodyka i mandolina. Kwartet ProForma jako jedyny kwartet w Polsce (a może i na świecie) występuje w stałym, pięcioosobowym składzie:

Piotr Lembicz – gitary, mandolina
Przemysław Lembicz – śpiew, gitary
Wojciech Strzelecki – gitara basowa, kontrabas
Marek Wawrzyniak – perkusja
Marcin Żmuda – fortepian, instrumenty klawiszowe, akordeon, melodyka, śpiew

Bilety w cenie 25 zł do nabycia na godzinę przed przedstawieniem w kasie Piwnicy.

Rezerwacji biletów należy dokonywać tylko drogą mailową na adres scenapw.rezerwacja@sdk.pl
Należy w tytule maila wpisać tytuł imprezy i datę i godzinę.
Rezerwacja jednak będzie ważna dopiero,  gdy otrzymają Państwo pocztą zwrotną jej potwierdzenie.
Na koncert prosimy zabrać wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, lecz nie ma przymusu.
Rezerwacje przyjmujemy nie wcześniej niż na 10 dni przed koncertem.
Bilety sprzedajemy na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w kasie Piwnicy na Wójtowskiej.
Realizacja rezerwacji
i wykupienie biletu możliwa jest nie później niż na 10 minut przed koncertem.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, w przypadku rezygnacji z rezerwacji, prosimy o niezwłoczne poinformowanie nas o tym również na adres scenapw.rezerwacja@sdk.pl. W temacie należy wpisać: REZYGNACJA oraz podać datę i godzinę koncertu.

I JESZCZE COŚ:
jeśli chcecie Państwo dokonać rezerwacji w dniu koncertu, poza wysłaniem maila, warto też wysłać SMS na 693-107-700. Dzięki temu szybciej będziemy mogli potwierdzić (również przez SMS).
Zgłoszenie rezygnacji w dniu koncertu również prosimy zgłosić przez SMS na powyższy numer telefonu. Dzięki temu my będziemy szybko wiedzieć, że zwolniły się miejsca.

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 3170 gości::.