Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

"Być albo nie być", deus ex drabina - 23 marca o 19.00

„Być albo nie być” to napisana wierszem sztuka opowiadająca o rozterkach aktora, jego nadziejach na wielkość, jak też strachu przed klęską. Konwencje wiersza i estetyka wypowiedzi zmieniają się w tej sztuce co jakiś czas, lawirując pomiędzy tragedią a skeczem, dramatem a farsą, wzniosłością i patosem a śmiesznością. W zmaganiach reżysera z aktorem teatr i jego wiele aspektów wciąż są na pierwszym planie, choć czasem ich spór przesłania wszystko. Tekst ten jest nie tylko napisany wierszem ale również do wiersza jako środka wyrazu w teatrze się odnosi.  

„Być albo nie być” jest również szlachetną szaradą literacką, mogącą być  wyzwaniem dla widza, kształconego w oparciu o twórczość Mickiewicza, Kochanowskiego, Szekspira, Fredry i Wyspiańskiego. Opowiadając o zawodzie aktora i sztuce teatru autor posługuje się co i raz cytatami z powyższych autorów. Nie są to jednak cytaty wprost, więc wychwytywanie ich nie jest zbyt łatwe, lecz gdy to się uda, może sprawić widzowi sporo satysfakcji.     

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria – Marek Bartkowicz
Kostiumy –
Dariusz Kunowski
Muzyka – Tadeusz Woźniak
obsada:

Aktor - Marek Bartkowicz
Reżyser - Grzegorz Gierak

 

Bilety w cenie 20 zł.  zasady rezerwacji bletów.   (warto zerknąć, gdyż jest jedno usprawnienie)

 

 

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2896 gości::.