Skip Navigation
 
Krótko o nas:

Scenę Piętro wyżej powołał w 2005 roku Staromiejski Dom Kultury w Warszawie od zawsze przychylny temu nurtowi piosenki literackiej. Od zarania prowadzi ją Marek Bartkowicz. Do maja 2012 roku Scena Piętro Wyżej działała w Sali Kameralnej SDK przy Rynku Starego Miasta 2. Obecnie zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej - Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej, na warszawskim Nowym Mieście).
Scena ma w dorobku poza występami zaproszonych artystów również własne zrealizowane projekty: „Koncert Umarłych Poetów”, „Szemrany plan Warszawy”, „Aniołowo koło Darwinowa” inne koncerty a także realizacje wydanych przez SDK płyt: „Piosenki sercem pisane” (pokłosie wieloletnich „Walentynek” z piosenką literacką w SDK) i „Szemrany plan Warszawy” (ukłon wobec przedwojennej piosenki literackiej).
Nazwę sceny, poza tym, że przez lata mieściła się na pierwszym piętrze SDK, tłumaczy piosenka przewodnia kabaretu „Piętro Wyżej” (posłuchaj!), wspólnej inicjatywy Marka Bartkowicza i Andrzeja Ozgi.
Tak czy siak w ramach Sceny organizujemy wieczory z piosenką poetycką, literacką, wrażliwą, śmieszną, smutną, drażliwą, ostrą, łagodną, a w każdym razie niebanalną i niegłupią.

Najbliższe koncerty i spektakle » ARCHIWUM KONCERTÓW I SPEKTAKLI

OKAPI - czyli zmieszanie. Dzień pierwszy - filmy poetyckie z berlińsakiej ZEBRY - 17 listopada o 19.00

ZEBRA - Festiwal Filmu Poetyckiego organizowany od 10 lat (co dwa lata) w Berlinie przez Literaturwerkstatt Berlin. W tym roku w październiku jego 6. edycja, a krajem uhonorowanym jest Polska (specjalne zaproszenie dla naszych twórców i ich filmów). Komisja konkursowa rozpatrzyła 870 zgłoszeń z 63 krajów, wstępnie zaakceptowano 171 propozycji, a do pokazów konkursowych dopuszczono tylko 30 (film oparty tylko na jednym wierszu, trwający maksymalnie 15 minut). Pula nagród - 10 000 Euro.

Christiane LANGE - wiceszefowa całego Literaturwerkstatt, współorganizatorka ZEBRY; przywiezie do nas najlepsze filmy w historii festiwalu oraz laureatów edycji tegorocznej - tak, aby przekonać publiczność do wyjątkowości przedsięwzięcia oraz wykazać jego wartość artystyczną. Będą również oczywiście filmy polskie. Christiane wystąpi osobiście prowadząc i komentując pokaz (będzie trwał on około 90 minut, ale to zależy od nas). Potem weźmie udział w dyskusji, odpowiadając na pytania z sali i wyjaśniając ewentualne wątpliwości, podzieli się z nami - widzami i organizatorami edycji polskiej - wieloletnim doświadczeniem strony niemieckiej.

W efekcie działań filmowców z „Zebry” następuje synteza słowa z jego wizją filmową, gdyż, według ZEBRY,  wiersz w filmie zawsze jest obecny.  Ta ładna idea na tyle pasuje do zamierzeń repertuarowych Piwnicy na Wójtowskiej, że zdecydowaliśmy się gościć ZEBRĘ u nas. Skoro Piwnica na Wójtowskiej piosenką literacką stoi, postanowiliśmy wrzucić nasz kamyk do ogródka. Ponadto, dzięki koncertowi Mirka Czyżykiewicza, przedstawimy mającą w naszym kraju wieloletnią tradycję symbiozę poezji z muzyką i obu tych sztuk twórcą, a jednocześnie wykonawcą. A skoro u nas tak wiele sztuk z poezją się zmiesza, piwniczną polsko-niemiecką edycję ZEBRY nazwaliśmy „Okapi – czyli Zmieszanie”. Proszę popatrzeć na wizerunek tego zwierzęcia.  Cóż za zbiór różności, jak duże nieokreślenie, i to widoczne w oczach zmieszanie.

Zapraszamy zatem do Piwnicy na Wójtowskiej na „Okapi – czyli Zmieszanie” - dwa dni z poezją, filmem, muzyką i twórcą.

Na prezentację filmów bezlińskiej ZEBRY wstęp wolny.

Warto jednak zarezerwować miejsce na takiej zasadzie jak bilety. (czytaj dalej)

 
 
« powrót|drukuj

.::Odwiedziło nas: 2933 gości::.